Profesjonalny psycholog z Lublina. Sprawdzona pomoc psychologiczna w Lublinie.

ZADBAJ O SWOICH BLISKICH, A ONI ZADBAJĄ O CIEBIE CZ. II

Drugim ważnym sposobem dowartościowania są ciepłe gesty. Każdy człowiek potrzebuje – wiesz o tym dobrze, kiedy chodzi o Ciebie, a przecież oni mają podobne potrzeby – pogłaskania, przytulenia czy choćby przyjaznego poklepania albo wzięcia za łokieć. Boisz się tak bez okazji? Nie wiesz, jak się przełamać? Możesz jemu czy jej oprzeć głowę na ramieniu przy wspólnym oglądaniu telewizji albo usiąść ramię w ramię jadąc gdzieś autobusem. Po- malutku, bezpiecznie.

Dobrze jest również trochę zadbać o najbliższych. Przygotować albo kupić coś, co szczególnie lubią. Moja starsza córka za najwyższy dowód miłości uważa to, że czasami przynoszę jej polskie „Bravo” albo inne czasopismo z rockowymi zespołami. Warto zapewnić czasami odrobinę komfortu: podać gorącą herbatę, kiedy wróci zziębnięty, chociaż mógłby obsłużyć się sam: zaproponować półgodzinną drzemkę, kiedy ona wygląda na zmęczoną: jeśli ma smutną minę, zapytać, czy czegoś nie potrzebuje.

Myślę, że bardzo ważne jest także okazywanie autentycznego zainteresowania i uwagi. Banalne ’’jaktam dzisiaj?” czy ”jak ci posdo?” połączone z uważnym spojrzeniem i gotowością wysłuchania odpowiedzi może być bardzo przekonywającym sygnałem. Tak samo powiedzenie, że widzisz, w jakim nastroju jest druga strona: ’’Chyba cię zmartwiło to, co powiedziałem”, ’’Widzę, że jesteś dzisiaj bardzo zdenerwowana”, ”To miło, że masz taki dobry humor”.

Zdaję sobie sprawę, jak trudno jest zrealizować każdą z tych sugestii. Zwłaszcza jeżeli nie masz żadnego treningu czy nawyku w tej dziedzinie: nie jesteś zbyt wylewny ani ’’dotykalski”, mało się orientujesz w potrzebach i upodobaniach swoich bliskich, boisz się, że odrzucą Twoją troskę i zainteresowanie. Niemniej moim zdaniem warto zacząć, bo często nawet drobna zmiana wystarczy, żeby uruchomić proces ’’ocieplania” całego układu. Inaczej mówiąc, jest spora szansa, że jeśli zrobisz pierwszy krok czy raczej parę kroków, żeby dowartościować najbliższych, to po pewnym czasie oni zaczną odpowiadać tym samym.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.