Profesjonalny psycholog z Lublina. Sprawdzona pomoc psychologiczna w Lublinie.

UNIWERSALNE FUNKCJE RODZINY: POGLĄDY FUNKCJONALISTÓW

Główna analiza rodziny z punktu widzenia funkcjonalistów zawarta jest w pracach Murdocka (1949) oraz Parsonsa i Balesa (1955). Twierdzą oni, że we wszystkich społeczeństwach rodzina spełnia pewne funkcje, które sprawiają, iż jest ona centrum życia społecznego na całym świecie.

Każde społeczeństwo nakłada pewne ograniczenia na życie seksualne swoich członków. Ograniczenia te najczęściej zawężają aktywność seksualną do związków małżeńskich – monogamicznych lub poligamicznych. Jednym z takich ograniczeń jest, na przykład, zakaz kazirodztwa.

Celem ograniczeń życia seksualnego jest stworzenie mechanizmu wymiany członków społeczeństwa w kolejnych pokoleniach. Żadne społeczeństwo nie przetrwa, jeśli nie będzie mogło się rozmnażać. Ograniczenie aktywności seksualnej do związków rodzinnych to istotny sposób zapewnienia ciągłości społeczeństwa.

W rodzinie odbywa się nie tylko biologiczna reprodukcja społeczeństwa, ale i reprodukcja społeczna i kulturowa (socjalizacja). Przez rodzinę społeczeństwo utrzymuje ciągłość swojego dziedzictwa kulturowego i społecznego. Istnieją też, oczywiście, inne czynniki, które są związane z procesem socjalizacji, ale żaden nie ma tak wielkiego i stałego wpływu jak rodzina.

Rodzina zapewnia swoim członkom wyjściową tożsamość społeczną. Określony przez przynależność rodzinną status zapewnia każdej osobie usankcjonowaną pozycję w społeczeństwie, która w sposób znaczący wpływa na późniejsze doświadczenia jednostki.

Rodzina stanowi zarówno wyjściowy, jak i późniejszy kontekst społeczny, w którym zaspokajana jest ludzka potrzeba miłości, ciepła i troski. Intymny charakter życia rodzinnego stwarza doskonałe warunki do zapewnienia koniecznego wsparcia emocjonalnego.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.