Profesjonalny psycholog z Lublina. Sprawdzona pomoc psychologiczna w Lublinie.

NARZUCANIE ROLI PARTNEROWI (ALTERCASTING)

Narzucanie roli partnerowi jest bardziej bezpośrednim sposobem ogr niczania zakresu zachowań innych (Weinstein i Deutschberger, 1963). Pol ono na przypisywaniu innemu (obsadzaniu go) określonej tożsamości ogi: czającej jego zachowanie. Na przykład: jeśli inny zostaje zdefiniowany jako bliski przyjaciel i akceptuje tę tożsamość, trudno mu będzie odmówić pożyczenia pieniędzy, ponieważ prośba o pożyczkę jest właściwa w takim związku.

W obu formach sterowania wrażeniami uczestniczące jednostki podtrzymują wzajemnie przedstawianie przez partnerów tożsamości. Często wszystkim zależy na bezkonfliktowym utrzymywaniu interakcji, w której uczestniczą. Niczym dobrzy aktorzy w przedstawieniu starają się zakończyć występ bez większych problemów. Podtrzymywanie przedstawianych przez innych tożsamości pomaga w osiągnięciu tego celu.

Ujęcie dramaturgiczne łączy strukturalny ogląd interakcji społecznej z bardziej elastycznym ujęciem interakcjonizmu symbolicznego. Inaczej mówiąc, struktura społeczna stanowi „scenariusz”, który porządkuje życie społeczne i nadaje mu cechy przewidywalności. W jego ramach ludzie mogą improwizować, zwłaszcza wtedy, gdy znajdą się w nieprzyjaznych czy niezwykłych sytuacjach. Zycie jest zatem mieszaniną przewidywalnego porządku i elastycznych innowacji.

Ujęcie Gofimana było krytykowane za przypisywanie ludziom nieuczciwości w próbach sterowania wrażeniami i bronienia dostępu do obszarów „za kulisami”. Goffman twierdził jednak, że nieuczciwość jest wynikiem przedstawiania takiej własnej jaźni, w którą samemu się nie wierzy. Ludzkie tożsamości mają różne oblicza – to, które z nich przedstawiają, zależy od kontekstu społecznego.

Bronienie dostępu do obszarów „za kulisami” jest nie tylko częścią życia społecznego, ale stanowi też ważny czynnik w zachowaniu pewnego zakresu prywatności: jest czymś, co większość ludzi uważa za konieczne. A zatem ujęcie Goffmana nie zakłada cynicznej wizji ludzkiego zachowania, choć opis taki mógłby być odpowiedni w pewnych okolicznościach.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.