Profesjonalny psycholog z Lublina. Sprawdzona pomoc psychologiczna w Lublinie.

LEPSZY – GORSZY CZYLI W PUŁAPCE BEZUSTANNYCH PORÓWNAŃ

Jeszcze siedziałeś w wózku, siusiałeś w pieluchy i niewiele rozumiałeś z tego, co mówią dorośli, a już nad Twoją głową co chwila ktoś Cię do kogoś porównywał: Piotrusiowi wyrósł ząbek! A mojemu Stasiowi jeszcze nie. A czy już siada, czy już staje, czy już liczy do pięciu, bo moje już do siedmiu? Żyjemy w społeczeństwie, w którym od zera uczą nas porównywania. Na pewno byłoby Ci łatwiej wymienić pięćdziesiąt rzeczy, w których jesteś od innych lepszy albo gorszy, niż pięć takich, które są niepowtarzalne, odrębne, jedyne na świecie.

Takie myślenie w kategoriach ’’lepszy-gorszy” wrosło w nas do tego stopnia, że nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie innego podejścia do życia. A przecież można. Z wykształcenia jestem etnografem, w związku z tym miałam okazję-oczywiście poprzez lekturę – przyjrzeć się na przykład południowo-amerykańskim Indianom Zuni, opisywanym przez Ruth Bene- dict, słynną badaczkę ludów egzotycznych. Owi Zuni w ogóle ze sobą nie rywalizują. Podczas rytualnych świąt urządzają biegi, w których wcale nie chodzi o to, żeby wygrać. Każdy biegacz ma dotrzeć do mety, natomiast nie stara się wyprzedzić innych.

Często coś podobnego dzieje się w grupach terapeutycznych, kiedy usiłujemy wyeliminować porównywanie, a w to miejsce wprowadzić koncentrowanie się na swoich mocnych stronach. I okazuje się, że można myśleć w taki sposób: jestem inny, niepodobny do nikogo na świecie. W czymś dobry, a nie lepszy: w czymś mamy, a nie gorszy. Albo jeszcze inaczej – nie jestem kiepski, tylko to jest moja trudność.

Jest jedna sytuacja, w której się nie porównuje, raczej przeciwnie – podkreśla jedyność i wyjątkowość. ’’Jest inna niż wszystkie”, ’’nikogo takiego jeszcze nie spotkałam” – tak mówią zakochani. A więc umiemy patrzeć też w ten sposób, a wszyscy ci, którzy byli zakochani z wzajemnością, wiedzą, jak szczęśliwy może być człowiek, gdy nie obawia się porównań.

I przeciwstawna sytuacja: z pracy odchodzi ktoś, kogo wszyscy lubili i cenili, a Ty przychodzisz na jego miejsce i masz wrażenie, że każdy Twój krok i każde odezwanie jest zestawiane z postępowaniem owej nieobecnej osoby. Trudno się w takiej sytuacji wyrobić, prawda? Każde ’’inaczej” oznacza ’’gorzej”, wszystko obraca się na Twoją niekorzyść.

Podobne Artykuły

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.